05. Október 2010
Poradové číslo: | 219 |
Vyvolávacia cena: | 8 000 € |
Konečná cena: | 8 000 € |
Rok: okolo 1745
Technika: olej na plátne
Rozmery: 68 x 50,5 cm
Ďalšie vlastnosti: V aktuálnej aukčnej ponuke starého európskeho umenia zaujíma popredné miesto olejomaľba „Svätá rodina“ nesporných umeleckých kvalít a vzhľadom na jej analógiu z kostola Alžbetíniek v Bratislave aj značnej historickej hodnoty. Po povstaní Františka Rákócziho sa pomery v krajine postupne ustaľovali a v závislosti od čulého stavebného ruchu (verejné budovy, páláce, kaštiele, kostoly a kláštory) vzrástla aj potreba maliarskej výzdoby nových architektúr. V uhorskom maliarstve 18. storočia si vybudovali „monopol“ dvaja autori: Anton Maulbertsch a Paul Troger. Práve Troger je svojim dielom spojený aj s Bratislavou, kde v prvej polovici 40-tych rokov 18. storočia pracoval pre alžbetínsky kostol. Okrem oltára Oplakávania Krista vytvoril aj obraz druhého bočného oltára Svätej rodiny. Predkladané dielo je maliarskym výrezom zo spomínanej veľkolepej kompozície a podľa Anny Jávor „mohlo byť namaľované podstatne neskôr a v žiadnom prípade ho nemožno považovať za prípravnú štúdiu i keď skice uchovávané vo Welsbergu veľmi nesúvisia s bratislavskou maľbou.“ Ponúkané dielo však nepostráda bravúrnosť kompozičného riešenia či zmysel pre zachytenie rekvizít, a predovšetkým duchaplnosť v kolorizme, kedy sú svetlými žiarivými tónmi vyzdvihnuté centrálne umiestnené, významovo dôležitejšie figúry. I keď pripustíme pre barok tak príznačné divadelné vyznenie scény, jej jednotlivé civilné komponenty, neuberajúce na duchovnej hodnote obrazu, dodávajú maľbe profánnejší - prívetivý rozmer odkazujúci vzhľadom na jej ikonografiu na tému rodiny. Komorná maľba, určená možno pre súkromné účely objednávateľa je podľa Anny Jávor dielom zručného maliara z dieľne Paula Trogera, pravdepodobne Johana Jakoba Zeillera či Josepha Hauzingera. Otázky súvisiace s atribúciou však zodpovie až dôslednejšie prebádanie archiválií a tvorby umelcov pracujúcich v Trogerovom okruhu. Z literatúry: Zsánermetamorfózisok. Szépművészeti muzeum. Budapešť, 1993. Rusina, I.: Barok Dejiny slovenského výtvarného umenia. Bratislava, 1998.
Popis: Dielo bolo vystavené v Szépművészeti Múzeu (Múzeum krásnych umení) v Budapešti v roku 1993 na výstave Zsánermetamorfózisok (Metamorfózy žánru) a publikované v katalógu výstavy pod číslom C 149, str. 317-318.
Maľby so sakrálnymi námetmi nemajú u našich zberateľov veľký úspech, napriek tomu nám nedá nepripomenúť dražbu diela Paula Trogera, zobrazujúceho Immaculatu z 18 500 € na 20 500 € na 80. letnej aukcii. Obraz sa dostal do štátných zbierok Galérie mesta Mesta Bratislava.