07. Jún 2011
Poradové číslo: | 254 |
Vyvolávacia cena: | 3 000 € |
Rok: okolo 1690-1710
Technika: olej na plátne, dublované
Rozmery: 60 x 49 cm
Popis: Efektne adjustované a v minulosti reštaurované dielo (retušované lokálne výpadky farby a dublované na nové plátno) jeho súčasní majitelia získali z Nemecka, čo potvrdzuje aj charakter maľby. Jemné črty tváre portrétovaného, jeho dlhé vlasy, červená drapéria a zdobené brnenie odkazujú na vysoké postavenie objednávateľa. Nie je vylúčené, že ide o súčasť galérie predkov niektorej z nemeckých šľachtických rodín, v ktorých portrétovanie detí, dedičov, malo nielen tradíciu ale reprezentačný význam. Podľa spôsobu nažehlenia strého plátna na nové nemožno vylúčiť, že maľba bola vyrezaním prispôsobená rámu a tým zbavená atribútov mladého šľachtica, prípadne aj umelcovej signatúry. Každopádne však ide o zaujímavý a kvalitatívne vyspelý portrét prelomu 17. a 18. storočia.