07. Jún 2011
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 2 854,68,- € Niké 4. 1971. Olej na plátne. 105 x 160 cm. (71. aukcia súčasného slovenského umenia, 22. 5. 2007)
2 688,71,- € Betónová sonáta II. 1986-87. Kombinovaná technika na plátne. 97 x 97 cm. (82. aukcia súčasného slovenského umenia, 28. 10. 2008)
2 655,51,- € Siréna. 1964. Tvrdený papier. 51 x 64 cm. (14. jarná aukcia, 16. 3. 1999)
Biografia: Vladimír Popovič sa narodil 27. 11. 1939 vo Vysokej nad Uhom. 1955-59 študoval na SŠUP v Bratislave. 1959-65 na VŠVU v Bratislave (prof. D. Milly a P. Matejka), 1961 na AVU v Prahe (prof. V. Tittelbach). Patrí k popredným osobnostiam nášho umeleckého diania už od raných šesťdesiatych rokov. K jeho generačných druhom patril Michal Studený, ale aj ďalší maliari Jozef Kornúcik a Peter Bartoš, neskorší filmoví režiséri Juraj Jakubisko a Elo Havetta, budúci mím európskeho mena Milan Sládek, kritik Juraj Mojžiš a viacerí ďalší. Priama účastníčka týchto aktivít, umelecká historička Iva Mojžišová píše v týchto súvislostiach o "náhodnom a zvláštnom stretnutí ... mladých elévov umenia", vzájomne si blízkych "hypersenzitivitou podobného typu... všetci majú záľubu v nezvyklom, nepravdepodobnom, grotesknom a zmysel pre vnímanie zázračna, niekedy vymysleného či výmyselného, no ešte častejšie objavovaného vo veciach každodenných, skoro ako objets trouvés, lenže nie v surrealistickom zmysle. V 60. rokoch popri obrazoch-reliéfoch vytváraných integráciou maľovanej plochy a drobného papierového objektu vytvára abstraktné štrukturálne kompozície, papierové krkváže a objekty. Počas štúdií na SŠUP a následne účasťou na fungovaní Divadla obrazov v rokoch 1959 - 1962 sa dostáva k akčným a intermediálnym prejavom. Jeho maliarska tvorba je záznamom vlastných dojmov, postrehov a komentárov k realite života a spoločnosti. Diela s vlastnou symbolikou a poetikou v sebe skrývajú príbehy odohrávajúce sa spočiatku v šťastnej a hravej atmosfére 60. rokov, neskôr prinášajú lakonické vyjadrenie bežného života jedinca v socialistickej šedi nasledujúcich desaťročí. Autor kombinuje maľbu a kresbu štetcom, farbu a redukciu farebnej palety, využíva valčekové rastre, papier, techniku koláže a muchláže. Diela sa vyznačujú ľahkosťou maliarskeho rukopisu, gesta, hravosťou, ktorá skrýva celkom vážny komentár autora k svetu. Paralelne sa venuje verejným aj súkromným akciám. V Z literatúry: 60. Roky, SNG, Bratislava, 1995; Rusinová Z.: Vladimír Popovič. Bratislava 2002.
Poradové číslo: | 413 |
Vyvolávacia cena: | 2 200 € |
Rok: 1988
Technika: olej, kombinácia techník na sololite
Rozmery: 39 x 81 cm
Značené: Značené vpravo dole "Vlad. Popovič 88"