99. jesenná aukcia výtvarných diel

04. Október 2011

Aukcie | 99. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 10 000,- € Krava. Olej na dreve. 16 x 23 cm. Mníchov 2005
8 000,- € Štúdia lesa. Olej na dreve. 26 x 33 cm. Viedeň 2004
6 000,- € Štúdia stromu. Olej, papier na dreve. 43 x 32 cm. Viedeň 2011
5 264,- € Krajina. Olej na plátne. 28 x 30 cm. North Yorkshire 2008

Biografia: Friedrich Gauermann patril už vo svojej dobe k obľúbeným a uznávaným maliarom. Narodil sa v rodine krajinára Jacoba, vďaka čomu bol od útleho detstva v stzku s umením. Vážnejšie výtvarné školenie však absolvoval na viedenskej akadémii. Letá trávil na cestách po rakúskom vidieku – Štajersku, Tirolsku a Salzburgu. V roku 1824 svojou krajinomaľbou zaujal samotného kancelára Metternicha a francúzskeho veľvyslanca Caramana. Slávu si získal obrazom Búrka v roku 1829, ktorý bol už v dobe svojho vzniku často kopírovaný. Pre Gauermanna je typická fascinácia monumentálnymi prírodnými scenériami horskej krajiny, obľuboval dramatické výjavy z poľovačiek, honov i západov zvery. Jeho diela sa nachádzajú v takých významných zbierkach ako je Ostereichisches Galery vo Viedni či v zbierke princov a kniežat z Lichtensteinska.