99. jesenná aukcia výtvarných diel

04. Október 2011

Aukcie | 99. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 70 000,- EUR Sane na snehu. Tempera na kartóne. 70 x 100 cm. Mníchov 2008
63 126,- EUR Zimní jazdci. Olej na plátne. 55 x 94 cm. New York 2010
61 500,- EUR Jeseň. Olej na plátne. 55 x 95 cm. Budapešť 2008
60 000,- EUR Trh s koňmi. Olej na plátne. 60 x 92 cm. Kolín 2010
32 000,- EUR Okolo 1890. Olej na plátne. 80 x 138 cm. (95. zimná aukcia, 7. 12. 2010)
929,43,- EUR Detvianska pieseň. 1884. Kresba perom, štetcom, tušom, akvarelom na kartóne. 40 x 28 cm. (23. zimná aukcia, 5. 12. 2000)

Biografia: Jaroslav Věšín sa narodil 23. 5. 1860 vo Vranom pri Kladne, zomrel 8. 5. 1915 v Sofii. 1876-1880 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe, potom na Akadémii výtvarných umení v Mníchove (prof. Seitz, Piloty, Brandt). Do 1897 pôsobil v Mníchove, kde sa jeho ateliér stal miestom stretávania sa národne presvedčených českých a slovenských adeptov výtvarného umenia. Od 1897 profesor na maliarskej škole v Sofii, oficiálny vojenský maliar a dvorný maliar kniežaťa Ferdinanda I. Od začiatku 80. rokov cestoval za námetmi na Slovensko. 1887 pri príležitosti výstavy ľudových výšiviek usporiadal svoju prvú samostatnú výstavu v Martine. Počas pobytu v Martine sa svojím sentimentálnym ľudovým žánrom stal príkladom pre národne orientovaných slovenských výtvarných umelcov - ovplyvnil tvorbu J. Hanulu a P. Socháňa. V Bulharsku založil modernú tradíciu žánrovej a batalistickej maľby. Z literatúry: Saučin, L.: Slovenské maliarstvo, grafika a sochárstvo 1850-1900. Bratislava 1973, s. 29 a 33.