153. Letná aukcia diel výtvarného umenia

14. Jún 2022, 19:00

Jurkovičova tepláreň

153. Letná aukcia diel výtvarného umenia

Blogy | Prečo Dúbravský áno a Janečková nie...?

„Budem sa snažiť aj naďalej, nesklamem vás, mám vás rád - všetkým fanúšikom, ktorí ma podporujú.“
Andrej Dúbravský

Katarína Janečková a Andrej Dúbravský
foto: http://www.facebook.com/#!/photo.php?pid=31261096&id=1185065089
Na Facebooku mám „pridaných“ málo priateľov, zatiaľ som neprišiel na chuť tejto sociálnej siete. Mám ich tam asi len desať či pätnásť a medzi nimi Andreja Dúbravského. Vzhľadom na „stejtmentovú“ neaktivitu väčšiny z nich si asi viete predstaviť, ako vyzerá moja stena. Kto pozná Andreja Dúbravského vie, že jeho pozornosti máločo ujde, pochopiteľne sa to týka aj bežných činností a denného programu jeho samého. O všetkom, čo internetový filter nezachytí, som teda chtiac-nechtiac informovaný a spolu so mnou aj jeho ďalších 711 (stav ku dňu 26. 5. 2010) facebookových priateľov.
Andrej Dúbravský sa prebojováva na tú viditeľnejšiu časť našej umeleckej scény, k čomu v nemalej miere prispela aj u nás, nad pomery medializovaná (čo je potešujúce) výstava s Katarínou Janečkovou Štetec a Bitch v Tranzit dielňach. S Katarínou Janečkovou zdieľa Dúbravský ateliér, dokonca čo by tandem, poskytli diela aj do našej ostatnej aukcie súčasného umenia. Položky 27 – 29, diela Andreja Dúbravského sa vydražili všetky, dokonca dvadsaťosmička s miernym navýšením, no Janečkovej obrazy pod číslami 114 - 117 boli presunuté do poaukčného predaja. Tu vyvstáva, v názve článku položená otázka – prečo jeden áno a druhá nie...? Pritom témy sú podobné a navonok i formálne riešenia. Rozdiely sú v pohlaví, sexuálnej orientácii protagonistov zachytených scén či voľbe symbolov v podobe zvieracích motívov. Mohlo by sa nám zdať, že na Janečkovej obrazoch sú Dúbravského témy týkajúce sa homosexuálnych vzťahov – staršieho muža k mladšiemu, či akási dráždivá chlapčenskosť (zajačikovia) preklopené do rovnakých relácií, no v heterosexuálnych (ženských?) súvislostiach. Nejde samozrejme o preberanie impulzov jedného autora od druhého, ba naopak, výber sujetu prebieha úplne autonómne, u obidvoch pod „ťarchou“ atmosféry súčasnosti.
Naši dvaja autori sú, či sa to niekomu páči alebo nie, legitimnou súčasťou scény, komentátormi diania v rámci svojho umeleckého smerovania i vekovej či spoločenskej vrstvy. Nie je bez zaujímavosti, že na ich maľbách, vzhľadom na ich výpovednú hodnotu, je dráždivejšie to, čo fyzicky nezachytávajú. Príbehy zmrazujú v nerozuzlených fázach, po ktorých či pred ktorými nasledujú tie štiplavejšie pasáže. Neviem, či je možné a potrebné vyčítať neintelektuálnosť podania či predpokladať postupné usádzanie ich „bujarosti“ vymaľovanej do trochu krikľavej seriálovej estetiky. Nie je podstatné ani to, či ide o pravdivú reflexiu skutočnosti, zvlášť ak je v tomto prípade dôležitejší obchodný zreteľ, podľa ktorého je jeden úspešnejší ako druhý (možno je ešte skoro vyslovovať súdy, no udalosť je hodná minimálne povšimnutia).
Obaja autori sú neprehliadnuteľnými zjavmi, atraktívnymi mladými ľuďmi, no Dúbravský predsa len o čosi svietivejší. Bielo-, raz krátko-, raz dlhovlasý študent sa v prvom rade nehanbí; nielen hovoriť o sexe, gayoch a chutiach, ale sa napríklad aj vyzliecť, ostatne s tým nemá problém ani Katarína Janečková i keď v rámci tvorby iného autora. Čo sa vlastne stalo – deje? Hneď po aukcii sa ozvalo zopár hlasov obviňujúcich Dúbravského zo zabezpečenia si dražiteľov v kruhoch svojich známych, tieto dohady by som však považoval za veľmi málo pravdepodobné. Napokon pomer heteresexuálov a homosexuálov kupujúcich jeho obrazy po 18. máji bol 2:1... Dávno pred 91. aukciou súčasného umenia bol vo foyeri našej firmy zavesený veľký obraz Andreja Dúbravského na vyplnenie prázdneho priestoru. Už vtedy sa pri plátne, zachytávajúcom mladých „zajačikov“ a starších pupkatých mužov v drahom aute, pristavovali naši klienti, neraz vyjadrujúci nadšenie z obrazu, ktorý podľa nich „skvele reflektuje realitu.“ Už tento signál predznamenal budúci aukčný úspech mladého autora. Okrem „páčivosti“ malieb je však dôležitejší sám tvorca – energicky vytvárajúci svoju značku. K imidžu, ktorý by bol sám o sebe málo sa pridáva aj schopnosť verbalizovať svoje názory, navonok neochvejne podliehať správnosti vlastných rozhodnutí a všetko to zaobaliť do akejsi chalanskej drzosti. Podobá sa to možno na warholovsko-koonsovský model presadzovania sa. Niektorí teoretici soptia a nechápu, prečo práve on, iní ho prijímajú nekriticky ako súčasť mladej generácie, ktorá sa aj tak akceptuje takmer bez výhrad; a zberateľ? Ten si naše drobné „odborné“ šumenie nevšíma a tak, ako to je v USA už od konca 50-tych rokov aj u nás sa časom kupované stane umenovedne zaujímavé...

Diskusia

Július Barczi26.11.2010 14:19

Dúbravský zaujal a to zaujalo aj mna - nas... Mám však pocit, že dielo sa v tomto prípade stalo iba akýmsi vedlajsim produktom umelca Andreja Dubravskeho - je to dobre? Čo na neho hovorí odborná verejnost, venujuca sa súčasnému umeniu (maľbe) na plný úväzok? Veď jedným z našich argumentov, prečo neprijimame do aukcií diela "neskončených" umelcov (príp. amatérov) je, že nie sú reflektovaní odbornou verejnosťou... Reflektovaní však nie sú ani etablovaní či etablujúci sa tvorcovia!

Andrej Dubravsky26.11.2010 11:31

ake je to prijemne pre takeho \"excetrickeho homosexula na plny uvazok\" 23 roceho co nema zasebou ani bakalara ze tu o nom vobec diskutuju taky erudovani ludia ako pan Aelovsky, Filip, Viky atd. krasa :-) a potom nejaky hater zbabely anonym keby videl do mojho predaja tak by ma neznasal ovela viac :-D pozehnane, stedre a pokojne Vianoce do kazdej domacnosti kde visi moj obraz. s laskou a pokorou Andrej.

Katarina Janeckova21.11.2010 17:36

esteze nam bb bb anonymne objasnil, ako to v skutocnosti je :-))

J. Abelovský27.10.2010 15:21

Neúspech ne jednej aukcii nič podstatnejšie neznamená (paradoxne k názvu blogu sa tentoraz dražila Janečková). Ono to v zásade bola taká pošahaná aukcia, kde - bez nášho zavinenia - viac vecí nevyšlo než vyšlo. Stáva sa niekedy. A odniesol si to okrem iných aj Dúbravský. Napriek tomu, čo som napísal nižšie, domnievam sa, že Dúbravský je určite výraznou osobnosťou. Aj s tým všetkým okolo neho. Čo sa nemusí každému páčiť. Napríklad aj mne. Treba však uznať, že aj takéto náležitosti patria k tejto branži a sú - zdá sa - jednou s podmienok úspechu. Už aj u nás, na Slovensku...

bb bb 27.10.2010 13:40

Vzhladom na uspesnost dotycneho na poslednej aukcii, mozme myslim povedat ako to v skutocnosti je. Byt excentrikom a "profesionalnym homosexualom" asi uz nestaci. Som zvedavy na vyvoj, co sa tyka predaja do buducnosti.

csaba herczeg04.10.2010 00:05

Uspesnost umelca skutocne zavisi (aj) od tu popisanych vseliakych,ci uz galerijnych,alebo inych obchodnych tahov a tu patri aj osobny sarm ci exibicionismus autora. Plati to v regionalnom,alebo svetovom priemysle s vytvarnym umenim a spolocnim menovatelom je vzdy ,,dobre predat"(vypchaty zralok,ci krokodil) Naopak, kvalita,alebo vytvarna hodnota umeleckeho diela zavisi vyhradne vzdy od umelca sameho, nezavisle od mnozstva ,,odmalovanych diel",alebo inej kritiky(nastastie:-). Z tochto pohladu je Katarina Janeckova a Andrej Dubravsky kvalitativne na rovnocenej hojdacke... A kunsthistoria,veda o vytvarnom umeni ? Zrejme s pocitom nadhladu sa sarkasticky prizera,obcas ,,stuchne".Ved je vzdy lepsie hodnotit,zaradit,vtlacit do historickeho kontextu uz ,,odmalovaneho autora, ako zacinajuceho umelca a este ktomu nejakeho,, trufaleho exibicionistu "

Viktor Frešo17.06.2010 22:17

Frešo je v Grecku..... je mi teplo .... Milujem Dubravskeho, chcem ho,respektujem ho, jediny namaloval naozaj krasny homosexualny obraz, zivot je krasny. Som GAY aj

J. Abelovský10.06.2010 14:14

ad. p. Vančo Nech je teda po Vašom. Na nejaké siahodlhé diskusie - najmä ak sa jedná o taký osudový problém - niet v týchto horúčavách síl a prostriedkov.

Filip Vančo 09.06.2010 00:55

Dobry vecer, neda mi nezapojit sa do diskusie, ako majitela niekolkych Dubravskeho kresieb.... :) Pan Abelovsky pise: Dubravskeho 15 minut slavy je len vysledkom jeho schopnosti sebaexhibicie nie ako maliara ale ako osoby..... Mam pocit, ze sa mylite. To cim sa Dubravsky odlisuje od mnohych mladych slovenskych maliarov, co nakoniec bolo citit aj z tohto ostatneho prieskumu na VSVU, podla mojho nazoru je ze maluje to co aj zije. Ze jeho veci su autenticke, spontanne a uveritelne! To ze jeho "pribeh", je na Slovensku novy, alebo neokukany je samozrejme plus, ktore tomu celemu len pomaha. Ak by vsak jeho prace neboli kvalitne, nebol by ani tento pribeh ani ziadna forma sebaexhibicie dostacujuca na presvedcenie potencionalnych zberatelov. A kedze sledujem jeho prace na prieskumoch uz dlhsie, jeho uspech na aukcii pre mna nebol prekvapenim.

J. Abelovský07.06.2010 21:23

Milý priateľu, netreba sa hneď ježiť. Barcziho úvaha bola približne o tomto: mnohí majú “poctivo odmaľované”, ale len málokto sa dočká uznania. Prečo? Len v kvalite onoho “maľovania” príčina asi nie je. Okrem toho, sebaexhibovanie je dnes -- ako sa zdá -- jeden z mála schodných, alebo aspoň viditeľných spôsobov maliarovho seba-menežovania. Aspoň teda u nás, na Slovensku. Pri neexistencii mienkotvornej kritiky, rešpektovaných súkromných galérií, či odborných časopisov . Takže, vocogou vážený ?

Aukcie

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.