11. Jún 2013, 18:00
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 8 132,51,- € Podobizeň dámy. Okolo 1850. Olej na plátne. 115 x 75 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)
23 325,- € Dievčatko s bábikou. Olej na plátne. 142 x 105 cm. Budapest 2000
15 834,- € Moritz Szitányi Ullmann. Olej na plátne. 92 x 73 cm. Budapest 2003
12 672,- € Chlapček v okne. Olej na plátne. 60 x 47 cm. Budapest 2006
10 592,- € Šľchtičná. Olej na plátne. 122 x 105 cm. Budapest 2009
10 300,- € Chlapček s loptou. Olej na plátne. 105 x 81 cm. Budapest 2002
Biografia: Miklós Barabás je významný maďarský maliar a grafik 19. storočia. Od detstva rád maľoval podobizne, ale odborné vedomosti získal až neskôr. Študoval v Sedmohradsku, vo Viedni a v rokoch 1934 – 1935 v Taliansku. Od roku1837 žil v Pešti a stal sa najvyhľadávanejším portrétistom majetnejších kruhov (na Slovensku portrétoval členov rodu Pálffy, Eszterházy, Zichy, Pálffy). Maľoval portréty, historické a žánrové výjavy. Venoval sa ilustrácii a litografii. Portrétoval známe osobnosti kultúrneho a spoločenského života S. Petőfiho, F. Liszta, I. Széchenyiho. Bol členom Maďarskej akadémie vied. Portrét sa radí k špičkovým maliarskym dielam 19. Storočia v aktuálnej aukčnej ponuke. Vychádza z odpozorovanej skutočnosti a kultivovaného záznamu na plátno. Zobrazuje mladú grófku v svetlých šatách. V maliarskom štýle Barabása sa prelínali podnety biedermeierovského realizmu s prvkami romantiky. Nevšedný zmysel pre textúru materiálu sa u neho spájal s povestným zrkadlovo hladkým rukopisom. Maliar si zachoval vyvážený pohľad na portrétovanú, keď vystihol jej individuálne rysy podporené s decentnou idealizáciou. Tým dodal dielu nepopierateľné poetické čaro.
Poradové číslo: | 121 |
Vyvolávacia cena: | 2 500 € |
Rok: 1850
Technika: Olej na preglejke
Rozmery: 32 x 24 cm
Značené: Značené vpravo na boku "Barabás Miklós"