61. Zimná aukcia výtvarných diel

29. November 2005

Aukcie | 61. Zimná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL D. SKUTECKÉHO NA AUKCIÁCH SOGY:
405 000,- Sk Vyšívajúca dáma. 1898. Olej na plátne. 66 x 53 cm. (37. jarná aukcia, 18. 3. 2003)
280 000,- Sk Spisovateľ Kálmán Miksáth s manželkou. Okolo 1885. Olej na plátne. 95 x 125 cm. (23. zimná aukcia, 5. 12. 2000)
140 000,- Sk Portrét mladého muža. 1902. Olej na plátne. 66 x 53 cm. (16. letná aukcia, 8. 6. 1999)
140 000,- Sk Výročný trh na móle. 1873. Akvarel na papieri, dublované na kartóne. 22 x 28,5 cm. (34. jesenná aukcia, 1. 10. 2002)
125 000,- Sk Krásna Benátčanka. Okolo 1880. Olej na plátne. 30,5 x 23 cm. (29. zimná aukcia, 5. 12. 2001)
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL D. SKUTECKÉHO NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
18 905,- EUR Obed kotlárov. 1899. Olej na plátne, 105 x 153 cm. Christies, New York 1999
14 035,- EUR Putujúci Žid. 1899. Olej na plátne, 130 x 90 cm. Kieslebach, Budapest 2001
13 528,- EUR He who Sleeps catches no Fish. Olej na plátne, 82x 112 cm. Sotheby, Londýn 2004

Biografia: Dominik Skutecký (Skutezký, Skutetzký) sa narodil 14. 2. 1849 v Gajaroch, zomrel 13. 3. 1921 v Banskej Bystrici. Od 1853 žil vo Viedni, učil sa u sochára J. Meixnera. 1865-66 v prípravnej maliarskej škole v triede historického maliarstva a 1866-67 v škole historického maliarstva Akadémie výtvarných umení vo Viedni (prof. Wurzinger, Engherth, Blaas, Geiger). 1867-70 študijný pobyt na škole historického maliarstva v Benátkach (prof. Molmenti). 1870-71 žil v Mníchove, 1871-75 pravdepodobne vo Viedni, 1876-84 v Benátkach, 1884 vo Viedni, 1884-86 v Banskej Bystrici, 1886-1889 v Benátkach, 1889-1921 v Banskej Bystrici. Benátky navštívil ešte aj v rokoch 1894 a 1903. Po vzniku Československej republiky sa zúčastnil prvej výstavy slovenských umelcov v Liptovskom Mikuláši (1919). Bol garantom založenia menšinového výtvarného spolku so sídlom v Banskej Bystrici- Jednoty výtvarných umelcov Slovenska (1921). Samostatne vystavoval v Budapešti (1923), v Bratislave (1925) a v Lučenci (1925). Súborné výstavy diela mal v Bratislave 1971, 1976) a v Banskej Bystrici (1971, 1989). 1995 bola v Oblastnej galérii v Banskej Bystrici sprístupnená stála expozícia umelcovho diela. Z literatúry: Tilkovský, V.: Dominik Skutecký. Život a dielo. Bratislava 1954; Keleti, M.: Dominik Skutecký. Kat. výst. Bratislava, Slovenská národná galéria 1976.