67. Jesenná aukcia výtvarných diel

03. Október 2006

Aukcie | 67. Jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. G. TRAUTMANNA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
35 429,- EUR Trh, obchodníci a pocestní muzikanti. Olej na medi. 32 x 45 cm. Londýn. 1990
12 000,- EUR Sedliak nakupujúci na dedinskom trhu. Olej na dreve. 27,5 x 29,5 cm. Viedeň, 2006
12 441,- EUR Putujúci zástup. Olej na plátne. 47 x 35 cm. Drážďany 1997.
12 233,- EUR Dedina v noci. Olej na plátne. 24, 2 x 27, 3 cm. Londýn 2003.
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. G. TRAUTMANNA NA AUKCIÁCH SOGY:
170 000,- Sk Pútnici za súmraku. Okolo 1760. Olej na dreve. 36 x 54 cm. (53. zimná aukcia, 30. 11. 2004)

Biografia: Johann Georg Trautmann bol nemecký maliar a grafik, narodil sa 23. 10. 1713 v Zweibr(ckene, zomrel 11.2.1769 vo Frankfurte nad Mohanom. Svoju umeleckú tvorbu začínal ako maliar tapiet u J. G. Kiesenwettra. Od 1741 maľoval pre grófa Friedricha IV. Hessenského.V rokoch 1759 – 1763 pracoval pre otca J. W. Goetheho, ktorý chcel aby maľoval v Rembrantovom štýle. 1760 – 1766 bol Trautmann na čele cechu maliarov vo Frankfurte. Jeho tvorba čoraz viac vychádzala zo starších holandských tradícií, niekedy opakoval celé kompozície (najviac ho ovplyvnila tvorba Rembranta, z jeho rytín preberal charakterové hlavy( z B. Breenbergha kopíroval celé kompozície ...(. Trautmanovým najvýznamnejším výrazovým prostriedkom je svetlo. Silne ovplyvnený Rembrantovými prácami maľuje svoje figurálne kompozície v tmavých interiéroch a nočných exteriéroch, ktoré sú kontrastne nasvetlené vnútorným svetelným zdrojom (oheň, fakľa(, alebo intenzívnym svetelným zdrojom prichádzajúcim zvonku obrazovej plochy, zväčša do centrálnej časti kompozície. V jeho obrazoch neskoršieho obdobia sa udomácňuje holandská krajina, veduty holandských miest ako aj kompozičné celky preberané zo žánrovej maľby svojich predchodcov. Jeho diela sa nachádzajú napr. v zbierkach múzeí v Augsburgu, Dessau, Heidelbergu, Kolíne nad Rýnom, Frankfurte, Rige, Viedni a 16 diel s námetom zo sedliackeho prostredia sa nachádza v Goetheho dome vo Frankfurte nad Mohanom. Z literatúry: Thieme-Becker: Allgemeines Lexikon der Bildenden Kűnstler, diel 33, Lipsko 1939, str. 355-356.